Asie » Indie » Khajuraho

Khajuraho

Khajuraho -

INFORMACE O DESTINACI

Khajuraho bezpochyby patří k jednomu z nejnavštěvovanějších míst v Indii. Toto unikátní seskupení chrámů je zapsáno mezi kulturními památkami UNESCO. Na stěnách všech 22 zachovaných chrámů, s výjimkou jednoho, najedete erotické výjevy.

Mezi roky 950 a 1050 postavili Chandelové, kteří tehdy opanovali střední Indii, v Khajurahu celkem 85 chrámů, z nichž se dodnes zachovalo 22. Odlehlost tohoto území přispěla k tomu, že se z velké části vyhnuly ničení Mughalů .

Chrámy jsou rozděleny do tří skupin - západní, východní a jižní.


JIŽNÍ CHRÁMY
Jižní chrámy se nejvíce rozpadly vlivem počasí, takže se ani nenavštěvují. Jediným významným chrámem je zde Čatubhužův chrám, postavený kolem roku 1090. Je to jediný významný chrám v Khajurahu, na kterém nenajdete erotické výjevy.


ZÁPADNÍ CHRÁMY
* Chrám Kndárijá Mahévy
* Chrám Lakšmanův a Višvanáthúv
* Chrám Mátangéšvary


CHRÁM KANDÁRIJÁ MAHÉVY
Nejpůsobivějším a největším chrámem západní skupiny chrámů je chrám Kandárijá Mahévy, který představuje vrchol severoindického chrámového umění a architektury. Stavba vás nadchne dokonalou kompozicí a skvostnou sochařskou výzdobou.

Hlavní věž se tyčí do výšky 30 metrů a 84 menších věžiček ji doplňuje. Na diváka má působit pohled na tento chrám stejně silně, jako pohled na horské pásmo – horu Kailásu, která byla Šivovým příbytkem. Pro návštěvníky chrámu jsou však nejpřitažlivější erotické reliéfy. Největší jsou k vidění na severní a jižní straně chrámu. Názory na jejich význam jsou rozdílné. Jedni tvrdí, že jde o návod k milostným hrátkám, jiní, že jde o oslavu sňatku Šivy a Párvatí.

Celý chrám pokrývá více než 800 skulptur znázorňujících tanečnice, bohyně, zvířata i válečníky.


CHRÁM LAKŠMANŮV A VIŠVANÁTTHÚV
Dalšími chrámy této části jsou pak chrám Lakšmanův a Višvanáthúv. Oba jsou podobné svou architekturou i výzdobou chrámu Kandárijá Mahadévy, ale přestojsou jiné. Naproti Lakšmanově chrámu stojí za povšimnutí pavilon s překrásnou sochou kance z leštěného kamene – Višnovy inkarnace.
Chrám Mátangéšvary

Dodnes je k modlitbám používán chrám Mátangéšvary. Tento chrám má velice strohý interiér.


VÝCHODNÍ CHRÁMY
Z této skupiny staveb je nejpozoruhodnější džinistický chrám Páršvanáthy, který vznikl kolem roku 950 n. l. Na jeho jižní fasádě uvidíte dvě překrásné sochy apsar – nebeských tanečnic, třetí apsara je na fasádě severní.

Výpis zájezdů

Vámi zadaným kritériím neodpovídá žádný záznam.
Vámi zadaným kritériím neodpovídá žádný záznam.

facebook

Jsme členem

accka ectaa

iagto

Partneři

VYHLEDÁVÁNÍ ZÁJEZDU

- 
- 

Zasílání novinek

Kontakty

Tel: +420 725 713 335
+420 602 552 624


E-mail: info@snailtravel.cz

Golf & Relax

PERLY EVROPY

EXOTIKA