Austrálie a Oceánie
»
Palau
Palau
Palau je souostroví, ležící v nejzápadnější části Mikronésie. Palau leží v Tichém oceánu asi 500 km východně od Filipín. Tvoří nejzápadnější součást souostroví Karolíny. Souostroví Palau tvoří 350 ostrovů a ostrůvků. Obydleno je jen 7 z nich. Místo je jedním z nejkrásnějších potápěčských lokalit. Zdejší neporušené korálové útesy a průzračné moře je pro obdivovatele podmořského světa hotovým rájem. Je to jedním z posledních koutů světa, kde potkáte mořské panny - dugongové, tisíce barevných korálových rybek a husté porosty deštného pralesa.
Palauská republika je jedním z nejmladších států světa. Ostrovy objevil v 16. století španělský mořeplavec Ruy Lopéz de Villalobos. V 19. století byly ostrovy zakoupeny od Španělska Německem. Na konci 2. světové války ostrov obsadili Američané a až v roce 1994 byla Palau udělena nezávislost. Na konce 2. sv. války zde probíhala pacifická část konfliktu. Mezi korálovými útesy je stále k vidění mnoho vraků lodí a bojových letadel.
Pro potápěče je Palau skutečný ráj. V azurovém moři mají svůj domov desítky druhů žraloků – šedí útesoví, černoploutví, zebrovití, stříbrocípí aj. Vzácně se zde vyskytuje i kladivoun velký. V neposlední řadě je zde také světoznámé jezero Jellyfish Lake, ve kterém žijí endemické druhy medúz.
Až do pozdního 18. století byli Palauci tetováni pro určení důležitosti ve vesnici. Muži nosili vlasy ve stažených drdolech a jejich vůdci náramek vyrobený z obratlů. Dokonce dnes i přes vliv okolí, si Palauci stále udržují své tradice, díky nimž jsou v Tichomoří naprosto ojedinělí.
Palau má příjemné teplé klima po celý rok s roční průměrnou teplotou 27 stupňů Celsia. Průměrná vlhkost se pohybuje kolem 82 %, a i mezi červencem a říjnem, když prší nejvíce, je zde stále hodně slunce. Tajfuny jsou zde vzácné, jelikož Palau leží mimo tajfunovou zónu. Území Palau je členité. Korálové ostrovy jsou zpravidla ohraničeny širokými hradbami útesů. Nejvyšší bod je Mount Ngerchelchuus (242 m nadmořské výšky).