Dvě hodiny letu od Lisabonu leží v Atlantiku souostroví Azorské ostrovy. Bujná vegetace s exotickými květinami, tropické ovoce, různorodá krajina, fascinující podvodní svět, pohostinní lidé, jakož i tradice vyznávající souostroví s jejich vulkanickou činností. Teplota na ostrovech je celoročně suptropická, neboť tato oblast je ovlivňována Golfským proudem.
Pro nás, docela neznámé ostrovy se rozprostírají po obou stranách Středoatlantského hřbetu a vznikly v důsledku vulkanické činnosti (před 20-ti milióny let), která zde vytvořila fascinující scenerie s propadlými krátery, připomínající měsíční krajinu. Jsou proslulé svou úžasnou krajinou a bohatou flórou a staly se v současné době oblíbeným cílem výletníků, kteří milují procházky, plachtění a chtějí se odpoutat od každodenních starostí. Ostrovy se rozkládají v délce 650 kilometrů a vzkvétaly díky vzdálené poloze v Atlantiku. Ostrovy můžeme rozdělit na tři hlavní skupiny. Na východě leží Santa Maria spolu s největším a nejvýznamnějším ostrovem Sao Miguel, na němž se také nachází správní středisko Azor, Ponta Delgada.
2. Skupinu (centrální) tvoří pět ostrovů - Faial , Terceira, Sao Jorge, Graciosa a Pico, kterému vévodí sopka a také nejvyšší hora Portugalska vysoká 2 350 metrů. Třetí skupinu se rozprostírají odlehlé Flores a Corvo. Na ostrovech Sao Miguel, Faial a Terceira jsou mezinárodní letiště a místní letecká společnost zajišťuje spojení se všemi ostrovy. Jelikož Azory mají jen několik pláží, nestálé a často vlhké podnebí, unikly masové turistice a jsou ideální pro ty, kteří chtějí prozkoumat zelené hory poseté modrými hortenziemi a odpočinout si v klidných přístavech.
Uprostřed Atlantiku, 760 námořních mil od Lisabonu a 2110 mil od New Yorku, leží 3 skupiny ostrovů vulkanického původu, které mnozí považují zbytky legendární Atlantidy, Azory. Centrální skupina tvořená ostrovy Terceira, Graciosa, Sao Jorge, Pico a Faial je z východu lemována ostrovy Sao Miguel a Santa Maria, ze západu pak ostrovy Flores a Corvo. Celková rozloha souostroví zaujímá 2335 km². Klima Azorů je mírné, ovlivněné Golfským proudem. Nejsou tu velké teplotní výkyvy, v létě se teplota pohybuje kolem 23°C a v zimě klesá ke 13°C. Ani teplota vody nepodléhá větším změnám, osciluje mezi 17°C a 24°C.
Nesčetná místa ostrovů nabízí nádherné výhledy. Hory a poklidná údolí s bujnou vegetací, úžasná jezera v místech sopečných kráterů, vroucí prameny a gejzíry, impozantní vrcholky i tajemné jeskyně, to vše kontrastuje se zdejšími kultivovanými políčky a dává souostroví neopakovatelný krajinný ráz. Čistotě ovzduší nezasažené žádnou technikou či chemií vděčí ostrovy za svou nevšední barevnost a klid, což také vytváří optimální podmínky pro milovníky fotografování. Spojení příznivých klimatických faktorů a bohaté půdy dává možnost existence nesčetnému druhu rostlin, v nemalém měřítku exotických. Vzácné dřeviny původního vavřínového lesa jako např. cedr nebo vinhático, tropické ovoce s převahou ananasu, záplava květin, kterým vévodí hortenzie, ibišky, rododendrony, azalky a kamélie, a v neposlední řadě také čajovníkové či tabákové plantáže dávají dohromady pestrobarevný obrázek o azorské vegetaci.
V divoké fauně převládají králíci, ovšem najdete tu druhově početně zastoupené ptactvo např. holuba, luňáka, kosa, kanára či mořského racka. Bohatý svět najdete i pod mořskou hladinou a návštěvníky láká ke sportovnímu rybaření (tuňák, ančovičky, mečoun nebo žralok) a samozřejmě i k projížďkám lodí po Atlantiku zaměřeným na pozorování delfínů a velryb. Nedílnou součástí ostrovů je také obyvatelstvo, které zachovává staré tradice, lidové i křesťanské slavnosti a kroje, a přestože je vesměs prosté, je velmi pohostinné a přátelské.