Tento menší ostrůvek poznáme nejlépe během okružní jízdy ostrovem na nejvyšší horu ESPALAMACA s překrásným výhledem na hlavní město HORTA a blízký ostrov PICO. Dále nás zajisté zaujme kráterová jeskyně, která je 400 metrů hluboká. Ostrov Faial je ale především proslulý svým jedinečným přístavem jachet ve městě HORTA.
Pouhých 8km dělí Faial od vedlejšího ostrova Pico. V době objevení souostroví se právě na tomto ostrově objevovalo obrovské množství endemického stromu faia, který dal název tomuto ostrovu. Básníky je ovšem nazýván „Modrý ostrov“, pro houštiny nádherných hortenzií, které jsou jeho ozdobou. Rozloha, kterou ostrov zaujímá, dosahuje 173,42km2 obyvatelstvo čítá 15.000 osob. Vulkanická minulost je dobře patrná v centrálním místě ostrova zvaném Caldeira s obrovským kráterem obrostlým vřesy a jalovci. Z hloubky oceánu se na západním pobřeží ostrova roku 1957 vynořil impozantní vulkán Vulcao dos Campelinhos, který není možné při návštěvě ostrova vynechat. Hlavní město Horta proslavil přístav jachet, mnohými považovaný za světově nejdůležitější oceánský přístav, objevují se tu ovšem často i zaoceánské regaty a zcela jistě se jedná o nejkosmopolitnější centrum na celém souostroví. Je důležitou zastávkou téměř všech lodí, plujících z Ameriky do Evropy a taktéž výletních prázdninových jachet známých světových celebrit. Velké soustředění mezinárodních lodí a samozřejmě návštěvníků různých národností vytváří ve Fialu skutečně kosmopolitní prostředí.
ZAJÍMAVÁ MÍSTA K NAVŠTÍVENÍ:
Marina do Horta:
Kosmopolitní město Cidade da Horta je proslavené svým přístavištěm (portugalsky marina), kam se sjíždějí jachtaři z celého světa. Obrazy, které po sobě zanechávají na zdech i zemi v přístavišti, jsou svědky jejich minulé i nedávné přítomnosti. Pověra praví, že námořník, který tak neučiní, nedosáhne svého cíle. Na celé město je pak krásný výhled z míst Monte da Guia nebo Espalamaca.
Caldeira:
Kráter o velikosti 400 m do hloubky a 2 km na délku je lemován trsy hortenzií, kapradin, jalovci a endemickými stromy faias. Tento útvar je považován za chráněnou přírodní rezervaci.
Cabeco Gordo:
Centrální zóna ostrova se kumuluje do vyvýšeniny dosahující 1043 m, odkud je možné pozorovat široké okolí.
Vulcao dos Capelinhos:
Roku 1957 došlo na tomto místě k vulkanické erupci. Geologové nezaváhají a jistě ponto dos Capelinhos navštíví. Nachází se tu i expozice fotografií, které tuto erupci zaznamenaly.
Varadouro:
Zóna termálních lázní a také i ideální místo je koupání.