Sao Miguel je největší a nejosídlenější ze všech devíti ostrovů a je dlouhý 65 kilometrů. Hlavní město Ponta Delgada je správním střediskem a nachází se zde spousta zajímavých pamětihodností. Jeho poloha je ideálním výchozím bodem pro celodenní výlety k divokému rozervanému pobřeží či k sopečným kráterovým jezerům a vroucím termálním pramenům ve vnitrozemí. Na ostrově se nachází řada forem sopečné aktivity, kterou představují zvláštní lávové kameny, mnohá kráterová jezera a zemské pukliny, odkud vychází sirnatý dým. Bohatá zeleň pokrývá úrodnou půdu, teplo a vlhkost hojně přispívají růstu bujné subtropické vegetace, čarovně působící v zahradách a parcích. Plodnost půdy je zřejmá i na kultivovaných prostorech, zelených loukách a polích a odtud také pochází název Zelený ostrov. Jak různorodá je vegetace, takový je i život místních obyvatel: odraz najdete v jejich práci a houževnatosti, zbožnosti při poutích či při jezdeckých turnajích zvaných Cavalhadas. Sao Miguel soustřeďuje největší ekonomický potenciál celého souostroví. Hlavními středisky ostrova jsou Ponta Delgada a Ribeira Grande.
Nejatraktivnější pro všechny návštěvníky je okružní jízda ostrovem s návštěvou kráterového jezera LAGOA DE FOGO (Ohnivé jezero), které vzniklo v centrálním pohoří sopečnou erupcí v roce 1563 s překrásným výhledem na moře a okolní hory. Během výletu dále navštívíte FURNAS – TAL, kolem něhož jsou roztroušeny Caldeiras das Furnas s kouřícími gejzíry a horkými bublajícími vřídly, zdroji léčivého bahna a minerální vody, které se používají při lázeňských terapiích. Nachází se zde překrásný park o ploše 12 hektarů, kde naleznete bujnou vegetaci a také zvláštní plavecké bazény s teplou, hořčicově zbarvenou vodou. Druhý celodenní výlet je na nejkrásnější a největší kráter Caldeira das Sete Cidades, jehož obvod měří neuvěřitelných 12 kilometrů a kolmé stěny jsou až 300 metrů vysoké, porostlé bujnou vegetací. Na dně kráteru se nachází tři tmavozelená jezera. Dále budete mít možnost spatřit ananasové plantáže s ochutnávkou ananasového likéru.
ZAJÍMAVÁ MÍSTA K NAVŠTÍVENÍ:
Města s kulturními a historickými památkami - Ponta Delgada, Vila Franca do Campo, Lagoa, Ribeira Grande, Povoacao.
Sete Cidades:
Neboli Sedm měst je jedno z nádherných jezer nacházející se v severozápadní části největšího azorského ostrova. Jeho modrozelené vody jsou rozděleny do dvou částí, na něž se vám otevírá nádherný pohled z vyhlídky Vista do Rei. Jméno jezero dostalo podle vesnice, která se hned v jeho blízkosti nachází. Za zastavení stojí i další vyhlídka Cerrado das Freiras e da lagoa de Sao Tiago.
Mosteiros:
Na severozápadním pobřeží ostrova leží městečko Mosteiros s krásnými přírodními jezírky a pláží na koupání. Těm, kteří už znají portugalský ostrov Madeira, se při návštěvě Mosteiros jistě vybaví Porto Moniz.
Lagoa do Fogo:
Jeden z nejúchvatnějších výhledů se naskýtá z vyhlídek nad Ohnivým jezerem, v portugalštině Lagoa de Fogo. Jezero se nachází se uprostřed ostrova a stačí jen otočit hlavou na kteroukoli světovou stranu a máte další nezapomenutelný obraz pro snímek do vašeho fotoalba.
Caldeiras:
Na ostrově Sao Miguel najdete celou řadu tzv. caldeiras, míst, kde ze země vyvěrá horký mnohdy doslova vroucí sirnatý pramen a plní malá jezírka v okolí. Velmi známá je Caldeira Velha v Caldeiras, ležící uprostřed zeleného pralesa, poblíž Lagoa de Fogo. Nejznámějšími jsou pak caldeiras v městečku Furnas.
Furnas:
Do údolí, kde se rozkládá městečko Furnas, je nejlepší výhled z místa zvaného Pico do Ferro. Malebné městečko má ve svých útrobách park s úžasnými bublajícími jezírky, byť nevalného sirovodíkového zápachu a láká turisty na výtečnou pochoutku cozido a portuguesa připravovanou až 14 hodin přímo ve vroucí zemí (nutná rezervace). Mnozí také neodolají nabídkám místních lázní. V okolí Furnas stojí za návštěvu jezero Lagoa das Furnas, parky Terra Nostra, zelené lesy a sádky se pstruhy.
Porto Formoso:
Na cestě po severním pobřeží ostrova narazíte na jediné evropské plantáže čaje. Jedná se o místo zvané Porto Formoso, kde mírné podnebí a bohatá lávová půda dávají vedle jiné bohaté vegetace vyrůst také tropickým plodinám. Zde se údajně již v polovině 18. století objevily první rostlinky čajovníku dovezené na ostrov z Brazílie. Od roku 1878 se výroba čaje, také díky pomoci čínských odborníků, stává trvalou součástí tohoto místa. Návštěva výrobny s prodejnou je doplněna ochutnávkou výborného čaje.