Alentejo je největší portugalskou provincií. Rozkládá se mezi Lisabonem a Algarve. Rostou zde korkové duby a život místních obyvatel je poklidný. Široké a zlatavé pláně Alenteja skrývají ve svém nekonečném klidu nečekané poklady. Prvním překvapením je množství kultur, jejichž stopy z různých období v této oblasti zůstaly: vedle dolmenů, kromlechů a dědictví po Římanech a Arabech zde existují památky z pozdější křesťanské doby, z nichž stojí za zmínku především početné středověké hrady (téměř neexistuje vesnice, která by neměla svůj hrad).
Na severovýchodě nalezneme malebné vesnice a města tvořící doslova „Cestu hradů": Nisa, Castelo de Vide, Marváo, Portalegre a Alter do Cháo.
Směrem na jih je krajina více plochá a teploty tu dosahují vyšších hodnot; v okolí Evory (zařazené na Seznam světového dědictví UNESCO a jednoho z nejkrásnějších portugalských měst, které rozhodně stojí za pozornou návštěvu) poznejte Monsaraz, Vilu Vicosu, Estremoz a Arraiolos (kraj, odkud pocházejí slavné ručně tkané koberce zdobené tradičními vzory ze XVII. a XVIII. století). Dále k jihu je kraj více liduprázdný a spalovaný sluncem, před kterým chrání jen štědrý stín olivovníků a mandloní. Osvěžení nabízejí také přehradní nádrže, jež zvou milovníky vodních sportů. Alvito, Beja, Serpa a Mértola jsou místa, která stojí zato navštívit. Západ Alenteja lemuje pobřeží velkolepých a stále ne zcela objevených pláží podél Atlantiku.
Oblast Alenteja zaznamenává největší teplotní rozdíly (teploty zde mohou klesnout na 5 °C nebo přesáhnout 33 °C), a je tudíž krajem z nejřidším osídlením. Pozvolný životní rytmus na širokých pláních vyjadřují i zadumané tóny místních lidových písní.
ZAJÍMAVÁ MÍSTA
Marvao
Středověké městečko Marvao leží jižně od Castelo de Vide a zdálky Vás zaujme svým majestátním obranným hradem ze XIII. - XIV. století, z něhož se otevírá úchvatný výhled do širokého okolí. Vně hradeb stojí za pozornost klášter Nossa Senhora da Estrela (XV. století) s historicky cennými obkladovými kachlíky (XVIII. století) a kříž Cruzeiro da Estrela v manuelském slohu.
Portalegre
Portalegre je další středověké městečko tohoto regionu. Mezi věžemi a hradbami středověkého hradu nalezneme historickou radniční budovu (Paços do Concelho) a nemocnici Misericórdia, příklady zdejší výstavné architektury. Za poznání stojí: katedrála, klášter S. Bernardo, klášterní kostel S. Francisco ze XIII. - XVIII. století a Regionální muzeum, Muzeum sakrálního umění, městská knihovna a dům spisovatele José Régia.
Estremoz
Mezi dominanty města patří hrad ze XIII. století, pevnost ze XIV. století (dnes pousada) a kaple Santa Isabel z XVIII. století. Navštivte také gotický palác krále Dinise, kostel a klášter S. Francisco (románsko-gotický), radnici ze XIV. století, klášter řádu maltézských rytířů ze století šestnáctého (Convento das Maltesas) a městské muzeum.
Vila Nova de Milfontes
Vila Nova de Milfontes je jedna z nejpopulárnějších prázdninových destinací nacházející se na západním pobřeží Portugalska v kraji Alentejo. Nechte se okouzlit typickými bílými domečky, jejichž okna jsou žlutě nebo modře vroubena, projděte se úzkými uličkami staré části města. Díky blízkosti oceánu nabízí Milfontes příjemné klima, kde ani za horkého léta nebudete díky stále vanoucímu větru trpět nesnesitelným horkem.
Městečko není veliké, bez problémů jej projdete pěšky, nenáročný terén nejenže vyčistil centrum od aut (kdo by jezdil autem, když pěšky je to tak snadné!), ale zaručuje i ničím nerušený rozhled do půvabného kraje téměř z každého místa ve městě.
Přestože byl v Milfontes nedávno vystavěn pěkný nový kostel, my samozřejmě doporučujeme návštěvu kostela Matriz, kapliček S.Sebastião a S. António da Cela.
Dalším důvodem pro návštěvu Milfontes je bohatství jeho gastronomie: Alentejo je proslulé skvělými sýry, rybami a samozřejmě vínem.
Rozhodně nesmíte zapomenout navštívit zónu Barbacã, kterou stráží pevnost Forte da Boca vybudovaná v 17. století. Naproti připomíná památník odvahu dvou letců, kteří se odtud vydali na přelet oceánu.
Korkový dub
Korkový dub (Quercus suber) je 10-20 metrů vysoký strom, který roste až do nadmořské výšky 1.600 metrů nad mořem, a to hlavně v oblasti Středozemí. Nejvíce se tento korkový dub pěstuje v Alžírsku, Maroku, Tunisku, ve Španělsku a Portugalsku. Největší korkovníkové háje na světě se nacházejí právě v portugalské provincii Alentejo.
Portugalsko je největším světovým producentem a vývozcem korku.
Poprvé dává korkový dub korek asi až po 15-ti letech. První korek ovšem ještě nemá žádoucí kvalitu a není dále průmyslově zpracováván. Používá se hlavně k dekoračním účelům. Na kvalitní korek si musíme počkat ještě dalších 8 -12 let. Při sběru korku nařízne dělník nejdříve kmen po jeho obvodu těsně u země a pak ve výšce asi dvou metrů. Kůra dubu se pak nařízne vertikálně a odloupnou se jednotlivé části kůry o průměru 5-15 centimetrů. Po dokončení sběru se kmen označí číslem 0-9, které znamená poslední číslo roku sklizně. Korkový dub se dožívá až 150-ti let a v průměru svého života se sklízí přibližně každých 8-12 let.
Korek znali již staří Egypťané a Římané, cenili si obzvláště jeho odolnosti proti vodě a schopnosti plavat. Tyto vlastnosti má korek díky své zvláštní struktuře. Téměř polovinu korkové masy tvoří vzduch. Dnes se korek používá hlavně na výrobu zátek do lahví, plovoucích bójí a záchranných vest. Tvoří součást rybářských sítí a poslední dobou se používá také jako izolační materiál.
Évora
Vzdálenost od letiště - Lisabon 100 km, Faro 250 km
Město Évora bylo díky svým památkám zapsána do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Toto město-muzeum založili Římané. Při návštěvě si nesmíte zapomenou prohlédnout římský chrám z II. století, katedrálu s muzeem sakrálního umění, poustevnu S. Brás (goticko-mudéjarský styl), kostel S. Francisco (s kostnicí) a kostel S. Joao Baptista (goticko-manuelský sloh), kostel Nossa Senhora dá Graga (s klášterem), kostel S. Antáo a S. Vicente (manýrismus). Paláce: arcibiskupský palác, palác krále Manuela a vévodů z Cadavalu. Za pozornost stojí ještě: náměstí Giraldo s podloubím ze šestnáctého století, akvadukt, klášter Santa Clara, Santa Helena do Calvario. Uprostřed této nádherné scenérie byl vybudován skutečný architektonický skvost klášter Lóios, kde se nachází pousada. Pobyt zde připomíná výlet do historie, která je tu přítomna v každém kameni, v každém pohledu, v každém předmětu. K pousadě také neodmyslitelně patří výborná gastronomie.
Castelo de Vide
Lázeňské město se středověkým hradem a židovským ghettem (synagoga z XV. století) jistě ocení převážně milovníci historie. Za zmínku samozřejmě také stojí vizigótská kaple S. Salvador do Mundo, dvě radnice (středověká a z XVIII. století) a starodávné kostely.