V severozápadní části provincie Ribatejo se nachází světoznámé poutní místo FÁTIMA, kde se 13. května 1917 třem pasáčkům zjevila v jednom z dubů Panna Maria. Hovořila o míru, který nastane na válkou a neštěstím sužovaném světě a zjevovala se ještě následujících pět měsíců, vždy 13. dne. Posledního zjevení se zúčastnilo asi 70.000 poutníků, kteří společně prožili zázrak rotujícího slunce. Během roku 1928 byla na planině postavena neobarokní bazilika Nossa Senhora da Fátima s půlkruhem neoklasicistních arkád a před ní obrovské betonové prostranství o rozloze 152.000 m2, které se o vánočních dnech zcela zaplní věřícími. Poutě se konají vždy 13. každého měsíce, největší a nejdůležitější pak 13.5. a 13.10., ve dny prvního a posledního zjevení.
Svatyně ve Fátimě je stavba ohromných rozměrů, poutní místo, je se vyrovná Santiagu de Compostela ve Španělsku nebo Lurdám ve Francii. Nebarokní vápencová bazilika se sochami světců po stranách se pyšní 65 metrů vysokou věží a esplanádou, která je dvakrát větší než náměstí Sv. Petra ve Vatikánu.
13. května a 13. října sem proudí davy poutníků, aby si připomněly zjevení Panny Marie třem dětem pastýře. 13. května 1917 uviděli desetiletá Lucia Santosová, její bratranec Francisco a sestřenice Jacinta Marta v dubu zářící postavu, která jim nařídila, aby se sem vrátili přesně za šest měsíců. 13. října se tu spolu s dětmi shromáždilo 70 000 poutníků. Mnozí vyprávěli o „zázraku slunce“, ale jen Lucia slyšela tři „Tajemství Fátimy“, která Panna Maria vyřkla při posledním zjevení. První pojednávala o míru (během 1. světové války), druhé o Rusku a třetí nebylo nikdy prozrazeno, protože prý předpovědělo tak hrůznou katastrofu, že „živí budou závidět mrtvým“. V bazilice, jejíž stavba začala roku 1928, se nacházejí náhrobky Jacinty a Franciska. Lucia, která vstoupila mezi karmelitky, žije dodnes. Vitráže zachycují výjevy z tohoto zjevení. Capela das Aparicoes na esplanádě stojí na místě onoho zázraku. V koruně Panny Marie, uvnitř baziliky, je zasazena kulka, vyjmutá z těla Jana Pavla II. po pokusu o atentát v roce 1981. Symbolický dub cesmínový spatříte venku. Směrem na východ od svatyně v Case dos Pastorinhos si můžete prohlédnout domy těchto dětí.
Pro většinu lidí je nejdojímavější podívaná na emotivní víru kajícníků, kteří přilézají ke svatyni po kolenou. Jako dar za zázraky Panny Marie se pálí voskové větve a během nočních bohoslužeb se esplanáda rozzáří tisíci svíček.
Okolí Fátimy
Středověké město Ourém, 10 km severovýchodně od Fátimy, je opevněná citadela, jejíž dominantou je hrad, který postavil Afonso, vnuk Nuna Alvarese Pereiry. Jeho velkolepou hrobku z 15. století. Město bylo nazváno po Oureaně, maurské dívce, která se dříve, než se zamilovala do křesťanského rytíře a přestoupila na křesťanskou víru, jmenovala Fátima.