Galapágy
Souostroví Galapágy leží v rovníkové oblasti Tichého oceánu, tisíc kilometrů od pobřeží Ekvádoru, k němuž územně náleží. Skládá se ze třinácti větších a dvaatřiceti menších ostrovů zabírajících celkem rozlohu přes osm tisíc čtverečních kilometrů. Galapágy jsou na první pohled nehostinné, přesto plné zvláštních forem života. Inspirovaly Charlese Darwina i Daniela Defoea. Jsou rájem pro biology. Pro ojedinělost své fauny a flóry se staly jednou z nejvýznamnějších přírodních rezervací pod záštitou UNESCO. Ostrovy jsou proslulé pouze na těchto ostrovech žijícími, zvláštními druhy zvířat, např. prehistoricky vyhlížejícími ještěry a obřími suchozemskými želvami.
Souostroví je tvořené z kuželů mladých sopek. Některé jsou činné dodnes. Na největším ostrově Isabela ční nejvyšší hora, sopka Wolf s 1 646 m n. m. Jejím kráterem prochází rovník. Ostrovy mají většinou suché klima. Mají černý povrch z lávových skal. Částečně zalesněné jsou pouze vrcholy sopek. První ostrovy Galapág byly vytvořeny z čedičové lávy při podmořských erupcích, přibližně před 5,5 miliony let. Podle nejnovějších poznatků se ostrovy každým rokem vzdalují od pevninského Ekvádoru 7 cm.
Galapágy objevil Tomáš z Berlanga 10. března 1535 při plavbě z Panamy do Peru. V té době nebyly ostrovy obydlené. Poprvé se souostroví objevilo v námořních mapách až roku 1570. V 17. a 18. století používaly ostrovy pouze piráti a různí cestovatelé k doplňování zásob vody. Až do roku 1832 nepatřily ostrovy nikomu, pak je anektoval Ekvádor. V roce 1835 na ostrovech přistál s výzkumnou lodí HMS Beagle britský přírodovědec Charles Darwin. Strávil zde 6 týdnů[zdroj?] pozorováním živočichů. Mezi jeho životopisci panuje obecná shoda v tom, že právě na základě výsledků těchto pozorování začal Darwin formulovat své proslulé teorie, jejichž výsledkem bylo později vydání i práce O původu druhů. Ostrovy jsou pro svou jedinečnou faunu od roku 1934 jedním velkým národním parkem. V roce 1978 byly Galapágy zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO. Galapágy jsou jediným místem na světě, kde se tučňáci vyskytují na severní polokouli. Jde o druh tučňák galapážský (Spheniscus mendiculus).
Najlepší způsob, jak strávit nezapomenutelnou dovolenou na těchto unikátních ostrovech, jsou plavby lususními katamarány, které poskytují pohodlí hotelu a přitom jsou mobilní, takže během Vaší plavby stihnete vidět maximum ostrovů.
Vámi zadaným kritériím neodpovídá žádný záznam.
GALAPÁGY
Poznávací okruhy
.
Vámi zadaným kritériím neodpovídá žádný záznam.