Ostrov Curaçao je nazýván „královnou“ souostroví Nizozemské Antily a je politicky dominujícím článkem souostroví. Má rozlohu 444 km², žije tu 170.000 obyvatel. Hlavním městem je Willemstad se 140.000 obyvateli. Oficiálním jazykem je nizozemština, používá se také angličtina, španělština a papiamento – kreolský jazyk, který je směsicí prvků portugalštiny a španělštiny. Curaçao leží 65 km východně od „sesterského“ ostrova Aruba, 50 km západně od Bonaire a pouhých 70 km severně od jihoamerické Venezuely. Ostrov má protáhlý úzký tvar, na délku měří 60 km a na šířku 5 km. Za typickou zdejší rostlinu se považuje kaktus, vyskytující se v různých druzích, nejvzácnější kadushi může dorůst až do výšky 10 m. Fauna odpovídá suchému prostředí - po ostrově se potuluje spousta koz a oslů, lze tu spatřit nejedovaté hady, dlouhé jako lidská paže, množství ještěrek a některé exotické druhy ptactva.
Ostrov Vám nabídne odpočinek, vysoký standard služeb a pohostinnost a má stálé počasí s průměrnou roční teplotou kolem 28ºC a vrcholná sezóna, trvá od prosince do dubna, kdy v Severní Americe nebo Evropě vládne chladné či deštivé počasí.
Jezdit po ostrově pronajatým autem nebo džípem je také nejoblíbenějším a nejdobrodružnějším způsobem poznávání ostrova, neboť se sice jezdí vpravo, ale doprava je poněkud chaotická, značení špatné nebo vůbec žádné a oslové a kozy vám mohou vstoupit do vozovky kdekoli a kdykoli – dokonce i v hlavním městě.
Na ostrově Curaçao nejsou rozlehlé písčité pláže, které jsou typické pro ostatní karibské destinace, ale na závětrné straně vznikly malé přírodní pláže s možnostmi příjemného a romantické koupání a slunění. Nejkrásnější pláž neleží na ostrově samotném, ale na Klein Curaçao, neobydleném pásu ostrůvků při jihovýchodním pobřeží ostrova. Milovníci potápění a šnorchlování si užijí na severu ostrova na plážích Playa Kalki s chráněnou jeskyní s průzračnou a klidnou hladinou či na plážích playa Lagun a Knipbaai nebo na jihu, kde leží v moři potopený téměř neporušený remorkér. Vyznavači turistiky i speleontologie najdou výborné terény v jeskyních v přírodní rezervaci Christoffel National Park v severní části ostrova.
WILLEMSTAD
hlavní město Nizozemských Antil je právem zařazeno na seznam UNESCO jako jedna z nejpozoruhodnějších městských oblastí na světě. Město je rozdělenou mořskou zátokou a zároveň přístavem St Anna Bay na dvě části – východní Punda a západní Otrobanda jsou spojeny pontonovým mostem, známým jako pod názvem „Svingující stará dáma“. Punda je nejstarší částí města a je tu řada stylových holandských domů ze 17. a 18. století. Synagoga Mikové Emanuel z roku 1732 je nejstarší v Americe. Pozornost budí takzvaný „plovoucí trh“ – „ mercado flotante“ – obchodníci z Venezuely sem přijíždějí denně přes moře s čerstvou dodávkou ovoce, zeleniny a ryb. Prodejní stánky samozřejmě ve skutečnosti neplují, ale jsou tak blízko u moře, že skutečně budí ten správný dojem.